Marihuana lecznicza jako środek przeciwbólowy - wyniki badań

News

Konopie lecznicze już od dłuższego czasu cieszą się rosnącą popularnością, a najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kanady mogą przyczynić się do jej wzrostu. Okazuje się, że marihuana może być nie tylko bardziej efektywna, ale i bezpieczniejsza niż opioidowe leki przeciwbólowe, a więc środki, które lekarze najczęściej przepisują swoim pacjentom. Okazuje się, że w leczeniu tych samych przypadków to właśnie terapeutyczne zastosowanie konopi okazuje się o wiele skuteczniejsze. W wielu przypadkach marihuana zwraca też na siebie uwagę ze względu na korzystniejszy profil skutków ubocznych. Najnowsze badania mają ogromne znaczenie dla rozwoju debaty dotyczącej skuteczności leczniczej marihuany, stanowią bowiem cenne wsparcie dla zwolenników jej stosowania.

Naukowcy z Kanady analizowali jej wpływ między innymi w odniesieniu do chorych z bólem neuropatycznym, problemami związanymi z wirusem HIV, a także z nudnościami jako konsekwencją chemioterapii i z przewlekłym bólem. Badania zaprzeczają jakimkolwiek związkom pomiędzy marihuaną i śmiercią, choć tego samego nie da się powiedzieć o opioidach. Co niepokoi, to właśnie one są jednymi z najczęściej przepisywanych leków przeciwbólowych w Ameryce Północnej i to nawet pomimo tego, że ich stosowanie pociąga za sobą znacznie poważniejsze skutki uboczne niż sięganie po marihuany. Badania sugerują, że opioidy mogą być odpowiedzialne za prawie połowę zgonów spowodowanych przedawkowaniem w Kanadzie.

Co więcej, te stany USA, które wyraziły zgodę na stosowanie marihuany medycznej odnotowują też spadek śmiertelnego przedawkowania nawet o jedną czwartą. Kanadyjscy lekarze zwracają więc uwagę na to, że potrzeby pacjentów zawsze powinny być stawiane na pierwszym miejscu i postrzegane jako zdecydowanie ważniejsze niż względy polityczne. Nie są to pierwsze badania naukowe przedstawiające marihuanę medyczną w korzystnym świetle, środowiska medyczne mają więc nadzieję, że pomogą one w kampaniach organizowanych po to, aby możliwy był lepszy dostęp do konopi leczniczych.