Uzależnienie od alkoholu

News

Prywatne gabinety i ośrodki zajmują się leczeniem uzależnienia od alkoholu od wielu dziesięcioleci. W naszych ośrodkach przeprowadzana jest detoksykacja w warunkach stacjonarnych. Istnieje również możliwość terapii ambulatoryjnej. Poniżej przedstawiamy informacje, które pozwolą Ci zdiagnozować problem u siebie lub kogoś, kogo znasz i określić, kiedy możesz potrzebować profesjonalnej pomocy.

Co to jest alkoholizm?

Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała alkoholizm za chorobę. Przypisała mu numer w swojej wspólnej klasyfikacji chorób na świecie.

Alkoholizm można zdefiniować jako fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu (substancji, która spowalnia funkcjonowanie układu nerwowego). Oto podstawowe czynniki, które wpływają na rozwój alkoholizmu:

  • psychologiczne
  • społeczne
  • środowiskowe
  • Genetyczne

Nadużywanie alkoholu ma bezpośredni wpływ na środowisko i pacjenta. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do agresywnych zachowań, zaburzeń funkcjonowania mózgu i zdolności do podejmowania świadomych decyzji. Alkoholizm najczęściej charakteryzuje się pogorszeniem kontaktów rodzinnych i utratą stabilności finansowej.

Regularne nadużywanie alkoholu może prowadzić do demencji, problemów z logicznym myśleniem oraz poważnych chorób psychicznych (m.in. zespół anestetyczny Korsakowa). Ten związek chemiczny może wpływać nie tylko na zdrowie psychiczne, ale i fizyczne człowieka. Główną przyczyną marskości wątroby jest choroba alkoholowa.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, alkoholizm jest chorobą postępującą i śmiertelną.

alkoholik pijący alkohol

Jakie są oznaki i objawy uzależnienia?

Tylko wtedy, gdy osoba nadużywająca alkoholu przyznaje, że jest chora, możliwe jest udzielenie jej pomocy. Wielu alkoholików wierzy, że nadużywanie substancji jest wyłącznie kwestią siły woli i indywidualnej decyzji. Często określa się to mianem "zaprzeczenia chorobie". W praktyce osoba uzależniona automatycznie sięga po używkę, gdy traci kontrolę nad swoim zachowaniem. Skuteczna terapia wymaga rozpoznania objawów i zdiagnozowania problemu jako choroby alkoholowej.

Należy pamiętać, że objawy alkoholizmu mogą rozwijać się powoli i mogą pozostać niezauważone. Pacjentom trudno jest odróżnić okazjonalne picie od kontrolowanego przymusu spożywania alkoholu. Jest to oznaka uzależnienia.

Najczęstszymi objawami uzależnienia od alkoholu są:

  • Głód alkoholowy - Pacjent czuje przymus picia alkoholu. Jest to poczucie, że organizm nie może funkcjonować bez tego środka pobudzającego.
  • Utrata kontroli nad piciem - Zdrowa osoba wie, kiedy przestać pić, ale alkoholik nie może przestać pić.
  • Większa tolerancja na alkohol - Alkoholizm jest stanem, który powoduje wzrost tolerancji. Alkoholik z 1,5 promila alkoholu we krwi nie sprawia wrażenia, że jest pijany. Jego organizm uodparnia się na składniki chemiczne zawarte w alkoholu etylowym.
  • Koncentracja życia wokół alkoholu powoduje, że pacjent zaniedbuje przyjaciół, rodzinę, rozwój zawodowy. Przestaje też interesować się dawnymi pasjami, a swoją energię przekierowuje na zdobywanie alkoholu.
  • Luki w pamięci - Osoba uzależniona przestaje pamiętać wydarzenia po spożyciu alkoholu, a jej pamięć staje się coraz bardziej "pustymi fragmentami".

Pojawienie się objawów absencji jest oznaką zaawansowanej choroby alkoholowej. Osoba uzależniona po odstawieniu substancji psychoaktywnej może odczuwać niepokój i drażliwość. Inne objawy to nudności, dreszcze, nadmierne pocenie się i drżenie mięśni. Delirium tremens, jak również zaburzenia świadomości, są kolejne objawy. Objawy te są często leczone alkoholem, więc alkoholicy uciekają się do "binge drinking", aby się ich pozbyć.

Powinieneś szukać profesjonalnej pomocy, jeśli zauważysz podobne objawy u siebie lub u kogoś, kogo znasz. Mogą one świadczyć o utracie kontroli nad piciem.

Dowiedz się więcej jak pokonać alkoholizm.