Marihuana vs. Tytoń vs. Alkohol: Porównanie ich skutków

News

W 2014 r. były prezydent Barack Obama przyznał się do używania marihuany jako dziecko. Powiedział również, że palił tytoń w swoim młodym dorosłym i dorosłym życiu. Oświadczenie Obamy, że uważa alkohol za gorszy od marihuany wywołało wiele reakcji; zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Porównanie to opierało się na doświadczeniach z pierwszej ręki, ale było również genezą badań nad porównawczą oceną ryzyka pomiędzy marihuaną, tytoniem i alkoholem.

Jakie fakty kryją się za ryzykiem związanym z tymi środkami odurzającymi? Tytoń, trawka i alkohol są używane głównie w celach rekreacyjnych. Marihuana ma jednak szersze zastosowanie w innych branżach. W przeciwieństwie do tytoniu i alkoholu, marihuana jest również wykorzystywana w medycynie do leczenia różnych schorzeń. Zanurzmy się głębiej i dowiedzmy się, jak wypada porównanie każdego z tych narkotyków.

Marihuana a tytoń

Można by się zastanawiać, dlaczego tytoń jest legalny, podczas gdy legalizacja marihuany zajęła lata. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, tytoń jest przyczyną prawie pół miliona zgonów rocznie w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje to ponad 40 000 zgonów wśród biernych palaczy. Z drugiej strony, odnotowuje się bardzo niewiele zgonów w wyniku używania marihuany. Przypadki te są zawsze odosobnione i nie są związane wyłącznie z używaniem tego narkotyku.

CDC podaje również, że w Stanach Zjednoczonych ponad 16 milionów osób żyje z chorobą związaną z paleniem tytoniu. Co niepokojące, jest to prawie połowa wszystkich palaczy papierosów w USA. Narkotyk ten jest główną przyczyną zarówno chorób, którym można zapobiec, jak i zgonów. Choć liczba ta stale spada, być może ze względu na dostępność substytutów, takich jak marihuana, statystyki dotyczące osób używających tytoniu i jego szkodliwych skutków nie są wcale niskie.

Podobnie jak w przypadku zgonów spowodowanych marihuaną, nie ma pewności co do dokładnej liczby zachorowań na choroby wywołane przez marihuanę. Poza ostatnim raportem, który wskazuje, że było kilka chorób i zgonów w wyniku fałszywych marihuany vapes. Mówi się jednak, że narkotyk ten może powodować choroby psychiczne, choroby serca i płuc, ale istnieje niewiele zarejestrowanych statystyk. Tytoń jest główną przyczyną prawie wszystkich zgonów z powodu raka płuc. 9 na 10 zachorowań na raka płuc jest wynikiem palenia tytoniu.

Porównanie uzależnienia od tytoniu i marihuany

Jeśli chodzi o uzależnienie, zarówno marihuana, jak i tytoń są uzależniające i pozostaje to głównym powodem ich używania. Jednak rzucenie papierosów może być trudniejsze ze względu na dużą ilość nikotyny, która jest składnikiem uzależniającym w tytoniu. Chociaż naukowcy twierdzą, że trudno jest przeprowadzić analizę porównawczą uzależnień, istnieje kilka wskazówek, że tytoń jest gorszy od marihuany w porównaniu z nią. Dla regularnych palaczy trudno jest zrobić prawie wszystko bez papierosa co godzinę. Z drugiej strony, regularni użytkownicy marihuany mogą przejść cały dzień, lub przynajmniej kilka godzin, bez zaciągania się.

Tytoń ma mniejsze działanie psychoaktywne w porównaniu do marihuany. W porównaniu z tytoniem, marihuana jest bardziej prawdopodobne, że spowoduje upośledzenie oceny sytuacji. Marihuana zawiera THC, który jest związkiem odpowiedzialnym za "haj". Istnieją jednak pewne odmiany, które mogą zwiększać skupienie i koncentrację. W tym przypadku wszystko zależy od odmiany, której używasz i celu, w jakim używasz narkotyku.

Marihuana a alkohol

Niekorzystne skutki spożywania alkoholu wydają się przeważać nad tymi związanymi z konopiami. Ile osób pije w nadmiarze każdego dnia w USA? To nie jest pytanie retoryczne, wszyscy znamy kilka. Wśród konsumentów alkoholu, ponad 11% jest skłonnych pić w nadmiarze przynajmniej raz w miesiącu. Nie zagłębialiśmy się jeszcze w skutki, jakie ten nawyk może wywołać u użytkownika, jak również u tych, którzy z nimi współdziałają.

W przeciwieństwie do alkoholu, przedawkowanie marihuany jest prawie niemożliwe. Do przedawkowania marihuany potrzeba więcej niż 500 jointów.

Według CDC, każdego roku w USA odnotowuje się prawie 90 000 zgonów związanych z alkoholem, przy czym najbardziej dotknięte są nimi mężczyźni. Liczba ta sprawia, że alkohol jesttrzecią co do wielkości przyczyną możliwych do uniknięcia zgonów, po tytoniu i wypadkach. Liczba ta może być nawet wyższa, ponieważ prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu również powoduje zgony w wyniku wypadków. Efekt falowy nadużywania alkoholu wykracza poza bezpośredniego konsumenta do tych wokół nich, zwłaszcza członków rodziny.

Według WHO, alkohol jest przyczyną ponad 200 chorób i urazów. Co ciekawe, konopie indyjskie są stosowane w leczeniu niektórych z tych schorzeń (np. przewlekłego bólu). Najbardziej znaną chorobą związaną z alkoholem jest marskość wątroby, podczas gdy w przypadku marihuany są to choroby płuc.

Niebezpieczeństwo jazdy po pijanemu

Każdego dnia słyszymy o wypadkach spowodowanych przez kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Chociaż prowadzenie pojazdu pod wpływem marihuany nie jest bezpieczne, nie jest tak śmiertelne jak jazda pod wpływem alkoholu. Ryzyko uczestniczenia w wypadku pod wpływem alkoholu wzrasta o ponad 2200%. To nie wszystko, pod wpływem tych dwóch narkotyków może być jeszcze gorzej.

Czy radzimy Ci wziąć jointa przed jazdą? Nie bardzo. Zażywanie trawki również zwiększa ryzyko wypadku (o około 83%). Dlatego powinieneś unikać używania jakichkolwiek narkotyków, kiedy wiesz, że będziesz za kierownicą.

Porównanie uzależnienia od marihuany i alkoholu

Alkohol w porównaniu z marihuaną jest dość silnie uzależniający. Według badań przeprowadzonych w 1994 roku przez NIHA, około 9% użytkowników marihuany jest uzależnionych od tego narkotyku, podczas gdy 15% użytkowników alkoholu można zakwalifikować jako uzależnionych. Dlatego też, rzucenie alkoholu jest trudniejsze niż rzucenie marihuany.

Uzależnienie od alkoholu - które prowadzi również do nadmiernej konsumpcji - jest jedną z głównych przyczyn przemocy domowej. Może również wpływać na życie członków rodziny pod względem społecznym, finansowym i fizycznym w przypadku napaści. Z drugiej strony, badania pokazują, że marihuana jest odwrotnie związana z przemocą ze strony partnera intymnego w ciągu pierwszych 9 lat małżeństwa.

Wnioski

Debata na temat marihuana vs. tytoń vs. alkohol wydaje się być już dawno rozstrzygnięta. Marihuana ma najmniej negatywnych skutków w porównaniu z pozostałymi dwoma narkotykami. Chociaż marihuana jest nadal nielegalna do użytku rekreacyjnego w większości stanów, istnieje potrzeba przeglądu przepisów. Narkotyki takie jak tytoń i alkohol mają znacznie gorsze skutki niż marihuana. Te dwa narkotyki nie mają korzyści medycznych, w przeciwieństwie do marihuany, która ma liczne zastosowania w medycynie.